Wskazówki: Jak unikać mimowolnego dotykania twarzy

Jednym z kluczowych sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się  koronawirusa SARS-CoV-2 jest unikanie dotykania ust, nosa i oczu.

Nie jest łatwo nagle przestać to robić, ponieważ dotykanie twarzy to czynność najczęściej podświadoma, wykonywana automatycznie w wielu sytuacjach, np. stresowych. Ciężko jest walczyć z odruchami zupełnie naturalnymi dla organizmu – można je obserwować już u płodu w łonie matki.

Nie jest możliwe nagłe i zupełne zaprzestanie dotykania twarzy, ale można walczyć z nawykami, które do niego prowadzą. Pomóc w tym mogą:

  • Noszenie okularów zamiast soczewek kontaktowych.
  • Unikanie nakładania na twarz dużej ilości makijażu, co zmniejsza konieczność jego poprawek w ciągu dnia.
  • Unikanie rozbudowanej gestykulacji (łatwiej wtedy dłoniom trafić na twarz).
  • Jeśli nie używamy rąk (np. podczas rozmowy lub oglądania telewizji), możemy je trzymać skrzyżowane na kolanach. Przyzwyczajenie takie ułatwi nam unikać podświadomego zbliżania dłoni do twarzy.

Piśmiennictwo:
https://www.bbc.co.uk/news/av/uk-51879695/coronavirus-why-we-touch-our-faces-and-how-to-stop-it

https://www.bbc.co.uk/news/av/uk-51879695/coronavirus-why-we-touch-our-faces-and-how-to-stop-it

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen HTML5 Video

Więcej
Zalecenia dla aptek indywidualnych i sieciowych ws. zapobiegania zakażeń i postępowania z personelem aptek po narażeniu na kontakt z COVID-19