Coronavirus outbreak. Pathogen affecting the respiratory tract. COVID-19 infection. Concept of a pandemic, viral infection. Coronavirus inside a human. Viral infection causing chronic disease. 3D illustration

Wracasz do Polski? Miałeś/-aś styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem? Zapoznaj się z zasadami 14-dniowej obowiązkowej kwarantanny.

O nałożeniu kwarantanny decyduje inspekcja sanitarna. Trwa ona 14 dni (licząc od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie bądź powrotu do kraju), ponieważ okres inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi od 2 do 14 dni.

15 marca weszły w życie nowe regulacje nakazujące poddanie badaniu przez służby medyczne każdego pasażera przyjeżdżającego do Polski z zagranicy. Pasażerowie bez objawów choroby wirusowej zobowiązani będą do przebycia 14-dniowej kwarantanny w warunkach domowych. Pasażerowie, u których stwierdzone zostaną wyraźne symptomy choroby zostaną skierowani do wyznaczonych punktów medycznych.

Jeśli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).

Kwarantanną obejmowane są także osoby zdrowe, które miały styczność z osobami chorymi oraz osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem. 

Podczas kwarantanny w domu:

 • W żadnym wypadku nie wychodź z domu, nikogo do niego nie zapraszaj.
 • Nie wychodź do sklepu, lekarza, apteki, na spacer z psem itd.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachowuj bezpieczny odstęp wynoszący min. 2 m.
 • Jeśli masz prywatny ogród i będziesz w nim w odległości co najmniej 2 metry od innych osób – możesz z niego korzystać.
 • Jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie.
 • Poproś rodzinę/znajomych o pomoc w dostarczaniu zakupów i leków. Korzystaj z możliwości zakupów z dostawą. Jakiekolwiek przywożone Ci rzeczy powinny być zostawiane przed drzwiami, bez osobistego kontaktu z Tobą.
 • Bądź w kontakcie z inspekcją sanitarną – udzielaj informacji na temat swojego stanu zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom.
 • Poinformuj pracodawcę, że zostałaś/-eś objęty kwarantanną.
 • Stosuj się ściśle do zalecanych zasad higieny chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Myj często ręce, przez 30 sekund wodą z mydłem (lub płynem odkażającym), unikaj dotykania oczu i ust, zakrywaj usta i nos jednorazową chusteczką lub zgiętym łokciem (nie dłońmi!) podczas kaszlu i kichania, regularnie czyść dotykane powierzchnie (blaty, stoły, klamki, klawiaturę, telefon itp.)
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Monitoruj temperaturę ciała min. 2 razy dziennie.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.
 • Jeśli poczujesz się źle (objawy COVID-19: gorączka, kaszel, duszności) – niezwłocznie skontaktuj się telefonicznie z inspekcją sanitarną lub zgłoś się do najbliższego oddziału zakaźnego (jeśli możesz to zrobić unikając po drodze kontaktu z innymi osobami) bądź jeśli czujesz się bardzo źle – dzwoń na Pogotowie Ratunkowe- uprzedzając dyspozytora medycznego, że podejrzewasz u siebie COVID-19.

Pamiętaj, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.

W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.

Pamiętaj, że stosowanie się do zasad kwarantanny to także kwestia odpowiedzialności społecznej. Można być nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2 i infekować nim inne osoby, samemu nie mając objawów. 

Na podstawie:

 1. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Koronawirus:
  informacje i zalecenia
  . https://www.gov.pl/web/koronawirus Dostęp online 18.03.2020.
 2. Patient.info. COVID-19 coronavirus: how to self-isolate. Patient Platform Limited. https://patient.info/news-and-features/covid-19-coronavirus-how-to-self-isolate Dostęp online 18.03.2020.
 3. Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ. Kwarantanna, dozór epidemiologiczny – co to znaczy. https://pacjent.gov.pl/kwarantanna-dozor-epidemiologiczny-co-to-znaczy Dostęp online 18.03.2020.
 4. Polskie Linie Lotnicze LOT Koronawirus: informacje dla podróżnych. https://www.lot.com/pl/pl/koronawirus-informacje-dla-podroznych Dostęp online 18.03.2020.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen HTML5 Video

Więcej
Polska Grupa Farmaceutyczna: Potrzebujemy Ciebie – zgłoś się i pomóż nam dostarczać leki na czas.