Praktycznie wskazówki: jak robić pranie w dobie pandemii?

W nawiązaniu do pytań, które otrzymujemy od Państwa za pośrednictwem infolinii oraz emaila kilkukrotnie spotkaliśmy się z pytaniami dotyczącymi tego, jak robić pranie w sytuacji, kiedy któryś z domowników może być potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zarażonego.

Wraz z ekspertami przygotowaliśmy dla Państwa garść praktycznych wskazówek:

Jak powinienem robić pranie, jeśli w moim domu nie ma potwierdzonego lub prawdopodobnego przypadku COVID-19?

Nie musisz korzystać z żadnych specjalnych programów pralki ani używać suszarki do ubrań bądź bardzo gorącej wody. Rób pranie tak, jak robisz to na co dzień, używając mydła lub detergentów. Po wyschnięciu prania upewnij się, że umyłeś ręce przed dotykaniem czystych ubrań, ręczników i pościeli.

Jak powinienem robić pranie, jeśli w moim domu jest potwierdzony lub prawdopodobny przypadek COVID-19?

Jeśli ktoś z Twojego gospodarstwa domowego może być chory, przestrzegaj poniższych zasad:

  • Pierz ubrania, ręczniki i pościel chorego domownika osobno.
  • Jeśli jest to możliwe, zakładaj wytrzymałe rękawice ochronne przed ich dotykaniem.
  • Brudnych materiałów nigdy nie przenoś dotykając nimi do swojego ciała. Włóż je do specjalnie do tego przygotowanego nieprzemakalnego pojemnika (np. torby lub kubła).
  • Usuń z materiałów wszelkie stałe zabrudzenia takie jak wymiociny lub odchody za pomocą plastikowej łopatki i pozbądź się ich w toalecie chorego przed umieszczeniem materiałów w pojemniku. Jeśli nie robisz tego w pokoju chorego  – zanieczyszczenia te umieść w zamykanym kuble, aby pozbyć się ich w toalecie.
  • Umyj i zdezynfekuj materiały. Wypierz je w pralce w temp. 60-90oC z detergentem do prania. Alternatywnie, pranie można zrobić w bębnie wykorzystując gorącą wodę i mydło, mieszając przedmiotem takim jak kij czy patyk unikając rozchlapywania. Przy braku dostępu do gorącej wody, materiały można namoczyć w 0.05% roztworze chloru przez ok. 30 minut. Na koniec należy pranie wypłukać w czystej wodzie i wysuszyć na słońcu.
  • Nie zapomnij, aby na koniec umyć ręce.

Piśmiennictwo:

World Health Organization. Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public. https://www.who.int/images/default-source/health-topics/coronavirus/eng-mythbusting-ncov-(30).tmb-1920v.png Dostęp online 26.04.2020.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen HTML5 Video

Więcej
Premier: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych