Najczęstszymi objawami COVID-19 są podwyższona temperatura ciała oraz suchy kaszel. Większość chorych przechodzi chorobę łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. Po zbadaniu przez lekarza poddawani są izolacji domowej i w warunkach domowych dochodzą do zdrowia.
Gorączka i kaszel nie muszą być leczone i ich łagodzenie nie skróci czasu trwania infekcji, jednak istnieje szereg kroków, które poprawią samopoczucie osoby zainfekowanej SARS-CoV-2 podczas dochodzenia do zdrowia w domu.
POBIERZ MATERIAŁ W FORMIE ULOTKI:
PGF_ Jak radzić sobie z łagodnymi objawami COVID-_www.informacjekoronawirus.plPobierz
Jeśli masz takie objawy, jak:
- duszność,
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
- objawy przeziębieniowe,
zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (listę znajdziesz m.in. tutaj) lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Każdy pacjent manifestujący objawy ostrej infekcji dróg oddechowych (gorączka powyżej 38°C wraz z kaszlem lub dusznością) w powiązaniu z kryteriami epidemiologicznymi powinien ponadto trafić do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego. Jeśli zaobserwujesz takie objawy, własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. (listę szpitali znajdziesz m.in. tutaj)
GORĄCZKA
- Pij dużo płynów, najlepiej wody.
- Utrzymuj temperaturę w pomieszczeniach w okolicy 20 stopni C.
- Ubieraj się lekko, nie śpij pod grubą kołdrą.
- Odpoczywaj, unikaj wysiłku fizycznego.
- Lekiem preferowanym w obniżaniu gorączki jest paracetamol (np. Apap, Codipar, Efferalgan, Panadol, Paracetamol).
- Alternatywnie zastosować można ibuprofen (np. Ibum, Ibuprofen, Ibuprom, MIG, Nurofen).
- Paracetamol lub ibuprofen pomogą także zmniejszyć objawy bólowe (np. głowy, gardła lub mięśniowe). Postępuj zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania leku.
Zadzwoń do swojego farmaceuty, jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie powyższych leków.
SUCHY KASZEL
- Staraj się unikać wdychania dymu, kurzu i zanieczyszczeń.
- Pij dużo płynów, najlepiej wody.
- Pomocne mogą być korzystanie z nawilżacza powietrza oraz ciepłe prysznice.
- Istnieje niewiele dowodów na skuteczność leków przeciwkaszlowych.
- Uspokoić kaszel może pomóc pasteryzowany miód – dla osoby dorosłej łyżka przed snem, dla dziecka >1 lat 0,5-1 łyżeczka przed snem.
W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala.
Objawy alarmujące mogące wskazywać na pogorszenie choroby to m.in. uporczywa gorączka >39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej, problemy ze wstaniem z łóżka, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze, zaburzenia świadomości.
Pamiętaj, że wszyscy domownicy podlegają kwarantannie przez cały okres domowej izolacji oraz 14 dni od dnia uznania osoby zakażonej za zdrową.

Piśmiennictwo:
- Canadian Pharmacists Association. Managing Mild Symptoms of COVID-19. CPhA 2020. https://www.pharmacists.ca/cpha-ca/assets/File/cpha-on-the-issues/COVID_comparison_Infographic2.pdf Dostęp online 09.04.2020.
- Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Koronawirus: informacje i zalecenia. https://www.gov.pl/web/koronawirus Dostęp online 09.04.2020.
- Główny Inspektorat Sanitarny. ZALECENIA DLA PACJENTA Z DODATNIM WYNIKIEM BADANIA W KIERUNKU KORONAWIRUSA ZE WSKAZANIEM DO IZOLACJI W WARUNKACH DOMOWYCH. https://gis.gov.pl/aktualnosci/zalecenia-pteilchz-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-chorob-zakaznych-i-glownego-inspektora-sanitarnego-dotyczace-postepowania-z-chorymi-zakazonymi-sars-cov-2-ktorzy-nie-wymagaja-hospitalizacji/ Dostęp online 09.04.2020.