Dla pracodawcy
Wytyczne dla Pracodawcy
pobierz materiały w formacie pdf
Zgodnie z ekspertami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mamy aktualnie do czynienia z pandemią nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Na dzień 11.03.2020 zarejestrowano już ponad 118000 potwierdzonych przypadków zachorowań oraz ponad 4000 zgonów z powodu COVID-19.
WHO i krajowe organy zdrowia starają się powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, jednak aby osiągnąć wymierny sukces, wszystkie elementy lokalnych społeczności - także firmy i ich pracownicy - muszą odgrywać rolę w minimalizacji rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Jak koronawirus się rozprzestrzenia?
Zgodnie z aktualną wiedzą na temat koronawirusa SARS-Cov-2, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo transmisji wirusa przez rzeczy takie jak listy czy przesyłki. Koronawirusy nie są w stanie przeżyć długo poza ciałem człowieka.
- SARS-Cov-2 może najprawdopodobniej być transmitowany podobnie jak wirus grypy, czyli poprzez:bezpośredni kontakt fizyczny;
- bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha;
- pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas.
Oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą, szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie „bliskich kontaktów” (mniej niż 1 metr).
Przykłady środków zapobiegawczych zalecanych przez WHO w miejscach pracy obejmują:
Poniższe środki zmniejszają ryzyko transmisji nie tylko koronawirusa, ale także wirusa grypy, wirusów przeziębienia czy tzw. grypy żołądkowej. Opierają się one w głównej mierze na podstawowych metodach dbania o higienę i mogą pomóc chronić Twoich pracowników i klientów.
Powinno się je zacząć wprowadzać już teraz, zanim COVID-19 zacznie się pojawiać w rejonie, w którym operujemy. Pozwoli to zatrzymać lub spowolnić rozprzestrzenianie się choroby, jeśli pojawi się ona w Twojej firmie.
- Upewnij się, że miejsce pracy jest czyste i higieniczne. Powierzchnie (np. biurka) i przedmioty (np. telefony, klawiatury) powinny być regularnie czyszczone środkiem dezynfekcyjnym.
- Promuj wśród pracowników i klientów regularne i poprawne mycie rąk. Zapewnij dostęp do dystrybutorów z żelami odkażającymi ręce i dbaj o to, by były regularnie uzupełniane. Rozwieszaj plakaty promujące higienę rąk i instrukcje jak prawidłowo to robić.
- Zapewnij w miejscu pracy dostęp do maseczek chirurgicznych i jednorazowych chusteczek higienicznych oraz zamykane kosze do ich wyrzucania po zużyciu, w razie gdyby u pracownika rozwinął się katar lub kaszel.
- Przed wyjazdem pracownika w podróż służbową należy zapoznać się z oficjalnymi aktualnymi zaleceniami rządowymi dotyczącymi podróżowania.
- Edukuj pracowników i klientów, że w przypadku pojawienia się wirusa w Twojej okolicy, każda osoba z nawet łagodnymi objawami (takimi jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem), powinna pozostać w domu. Rozwieś w miejscu pracy plakaty edukacyjne na ten temat.
- Miej wiedzę na temat właściwego postępowania w przypadku, gdy ktoś w miejscu pracy poczuje się źle i istnieje ryzyko, że jest chory na COVID-19. Osobę taką należy natychmiast odizolować od pozostałych pracowników/klientów (np. w pustym pokoju biurowym, koniecznie za zamkniętymi drzwiami), aby zminimalizować kontakt z pozostałymi osobami. Niezbędny jest bezzwłoczny kontakt telefoniczny z odpowiednimi służbami (stacje sanitarno-epidemiologiczne, oddział zakaźny najbliższego szpitala, infolinia NFZ (800-190-590) bądź pogotowie ratunkowe (jeśli pacjent czuje się bardzo źle), które poinformują o dalszym postępowaniu i np. wyślą transport sanitarny, oszacują ryzyko dla pozostałych pracowników/klientów i ocenią czy potrzebna jest dekontaminacja pomieszczenia/pomieszczeń.
- Jeśli jest to możliwe, w okresie ryzyka pojawienia się wirusa w Twojej okolicy promuj pracę zdalną (najczęściej z domu). W każdej chwili lokalne służby zdrowia mogą zalecić unikanie środków transportu zbiorowego i innych zatłoczonych miejsc. Praca zdalna pomoże firmie kontynuować funkcjonowanie podczas pojawiających się zagrożeń ze strony wirusa i może ochronić Twoich pracowników przed COVID-19.
- Zachowaj czujność i zwracaj uwagę na czynniki ryzyka (np. pracownik wrócił z wakacji w rejonie, gdzie występują przypadki COVID-19).
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dzwoń na całodobową infolinię NFZ pod numerem telefonu 800-190-590.
Wytyczne dla Pracodawcy
pobierz materiały w formacie pdf