Dla farmaceuty
Nowe ulotki i plakat
Materiał w PDF
Informacja GIS dla Farmaceutów i pracowników aptek
pobierz materiał w formacie PDF
Objawy infekcji koronawirusem SARS-Cov-2 obejmują kaszel, gorączkę oraz problemy z oddychaniem. Symptomy nie świadczą jednoznacznie o infekcji. Są podobne do objawów wielu innych chorób, takich jak dużo bardziej pospolite przeziębienie czy grypa. Dopiero w cięższych przypadkach infekcja wirusem SARS- Cov-2 może powodować zapalenie płuc, niewydolność nerek, a nawet śmierć.
Zgodnie z aktualną wiedzą na temat koronawirusa SARS-CoV-2, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo transmisji wirusa przez listy czy przesyłki. Koronawirusy nie są w stanie długo przetrwać poza ciałem człowieka.
Nie ma aktualnie żadnych specyficznych leków zwalczających wirusa SARSCoV- 2. Leczenie obejmuje łagodzenie objawów, podczas gdy organizm walczy z infekcją.
Nie ma dowodów na to, że regularna irygacja nosa może chronić przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2.
Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2
Pomóc w ochronie przez potencjalnym zakażeniem:
Zakrywanie ust i nosa chusteczką lub rękawem (nie dłońmi) podczas kichania i kaszlu oraz natychmiastowe wyrzucanie zużytych chusteczek;
Częste mycie rąk wodą z mydłem (lub żelami odkażającymi jeśli woda i mydło są niedostępne);
Unikanie bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy infekcji wirusowej;
Unikanie dotykania oczu, nosa lub ust rękoma, które nie zostały wcześniej umyte;
Wytyczne dla Aptek
pobierz materiały w formacie pdf
Jak farmaceuta może pomóc?
CORONAVIRUS SARS-CoV-2
Istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jeśli pacjent nie ma objawów infekcji (kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem) ORAZ nie przebywał niedawno w rejonach, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń i nie miał kontaktu z zainfekowanymi osobami.
Przekaż informacje na temat skutecznych środków zapobiegawczych, dostarcz pacjentowi rzetelne informacje i porady oparte na aktualnej wiedzy medycznej (w formie ustnej i/lub pisemnej), zapewnij pacjentowi wsparcie.
Istnieje niskie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jeśli pacjent ma objawy infekcji (kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem) ORAZ nie przebywał niedawno w rejonach, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń i nie miał kontaktu z zainfekowanymi osobami.
Przekaż informacje na temat skutecznych środków zapobiegawczych, dostarcz pacjentowi rzetelne informacje i porady oparte na aktualnej wiedzy medycznej (w formie ustnej i/lub pisemnej), zapewnij pacjentowi wsparcie.
Istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jeśli pacjent nie ma objawów infekcji (kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem) ORAZ przebywał niedawno w rejonach, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń lub miał kontakt z zainfekowanymi osobami.
Przekaż informacje na temat skutecznych środków zapobiegawczych oraz zaleć kwarantannę w domu (14-dniowy okres niewychodzenia z domu), postaraj się prześledzić historię kontaktów pacjenta z innymi osobami, dostarcz pacjentowi rzetelne informacje i porady oparte na aktualnej wiedzy medycznej (w formie ustnej i/lub pisemnej), zapewnij pacjentowi wsparcie.
W przypadku pojawienia się objawów infekcji w ciągu 14. dni od powrotu z podróży lub kontaktu z zarażoną osobą, zaleć bezzwłoczny kontakt telefoniczny ze stacją sanitarno-epidemiologiczną bądź zgłoszenie się bezpośrednio do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego.
Istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jeśli pacjent ma objawy infekcji (kaszel, gorączka, problemy z oddychaniem) ORAZ przebywał niedawno w rejonach, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń lub miał kontakt z zainfekowanymi osobami.
Aby mógł być jak najszybciej wdrożony odpowiedni protokół opieki nad chorym, skontaktuj się z organami zdrowia (stacja sanitarno-epidemiologiczna/ oddziały zakaźne szpitali/infolinia NFZ), zaleć pacjentowi bezzwłoczne zgłoszenie się do najbliższego szpitalnego oddziału zakaźnego. Poinformuj pacjenta o procedurze izolacji, diagnozie i leczeniu, przekaż informacje na temat metod zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa, dostarcz pacjentowi rzetelne informacje i porady oparte na aktualnej wiedzy medycznej (w formie ustnej i/lub pisemnej), zapewnij pacjentowi wsparcie.
Istnieje ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Jeśli pacjent planuje podróż w rejony, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń lub może mieć kontakt z zainfekowanymi osobami
Przekaż informacje na temat skutecznych środków zapobiegawczych oraz zaleć kwarantannę w domu (niewychodzenie z domu przez 14 dni od dnia powrotu z podróży z rejonu, gdzie odnotowuje się przypadki zakażeń, bądź kontaktu z zainfekowaną osobą). Poinformuj o możliwym ryzyku zakażenia oraz drogach transmisji wirusa, dostarcz pacjentowi rzetelne informacje i porady oparte na aktualnej wiedzy medycznej (w formie ustnej i/lub pisemnej), zapewnij pacjentowi wsparcie.
Wytyczne dla Aptek
pobierz materiały w formacie pdf